Kategorijā Metāla mūzikas albums uz balvu Zelta Mikrofons pretendē Frailty, Tesa, Velns Viņu Zin, druun un Oghre

Pirmo reizi Mūzikas ierakstu gada balvas vēsturē ir izveidota atsevišķa kategorija, kurā tiek izvērtēti metāla mūzikas albumi. Līdzšinējos gados šis žanrs apvienots ar rokmūzikas ierakstiem, taču lielā pieteikumu skaita dēļ šogad šī kategorija sadalīta divās atsevišķās nominācijās.

Kopskaitā 17 albumi pretendēja uz balvu kategorijā Metāla mūzikas albums, ārpus piecinieka paliekot tādiem izpildītājiem kā Nekad, Tempus, Iron Wings, Catalepsia, Hypervert, Grunts, MĀRA, Overcast Rain, Saturn’s Husk, Konors Migla, Mayla un Urbix.

Mūzikas žurnālists un dīdžejs Uldis Rudaks pēc kategorijas izvērtēšanas stāsta: “Metāla mūzikas nominantu piecinieks nepārsteidza un ir adekvāts, jo šie albumi patiešām bija spēcīgākie šī gada lielajā konkurencē ne vien kvantitātes, bet arī kvalitātes ziņā. No pieciniekā neiekļuvušajiem kā negaidītus pārsteigumus, kam turpmāk vērts pievērst uzmanību, gribētos atzīmēt lielisku instrumentālā doom metāla grupu Saturn’s Husk un hardcore trio Nekad, kas atgādina, ka dabas katastrofas ir nieks, salīdzinājumā ar to, ko planētas iznīcināšanas veicināšanā dara mūsu civilizācija.”

Control – Tesa

Grupa Tesa radās 2005. gadā. Kopš tā laika grupa aktīvi koncertē gan Latvijā, gan ārvalstīs, kā arī aktīvi iesaistās vietējās neatkarīgās mūzikas aktivitātēs (rīko koncertus, izdod ierakstus, veido sadarbības projektus ar citām grupām un organizācijām). Pie lielākajiem panākumiem minama iespēja doties regulārās Eiropas un Krievijas koncerttūrēs kopš 2007. gada, Eiropas koncerttūre ar Neurosis 2016. gadā un uzstāšanās Āfrikas valsts Ugandas neatkarīgās mūzikas festivālā Nyege Nyege 2018. gadā.

2020. gadā tika pabeigts un izdots albums Control. Par spīti pandēmijai, prezentēts ar vērienīgu koncertu. Novembrī ierakstīta un publicēta dziesma “Zeme, tavs dievs deg”, kas balstīta Lūcijas Garūtas kantātes “Dievs, tava zeme deg” pamattēmā.

Grimt – Oghre

“OGHRE” ir piecu mūziķu kolektīvs, kas atjaunotā sastāvā spēlē smago mūziku kopš 2015. gada rudens. Grupas pirmais albums “Gana” 2018. gadā tika nominēts mūzikas ierakstu gada balvai “Zelta mikrofons” kategorijā “Roka vai metāla mūzikas albums”. 2017. gadā grupa ieguva arī vienu nomināciju un vienu balvu “Latvijas Metālmuzikas gada balvā”.

Albums Grimt ir turpinājums 2017. gadā aizsāktajai triloģijai par trim svarīgākajiem dzīvību veidojošajiem ķīmiskajiem elementiem – skābekli (“Gana”), ūdeņradi (“Grimt”) un oglekli. Jaunā albuma stihija ir ūdens un tajā risinātas tādas tēmas kā cilvēka attiecības pašam ar sevi, ar dabu un arī citām dzīvām būtnēm.

Saņemtas recenzijas, intervijas un albuma spēlēšana ēterā tādās valstīs kā ASV, Brazīlija, Itālija, Šveice, Apvienotā Karaliste un Latvija. Albuma mūzika izmantota Ogres teātrī izrādē “Seši” (rakstnieks Andruss Kivirehks, režisors Jānis Kaijaks).

Tumši ūdeņi – Frailty

Doom/death metal grupa Frailty 2020. gada 2. oktobrī izdevusi savu ceturto albumu “Tumši ūdeņi”. Albums pirmo reizi grupas darbības laikā pilnībā ierakstīts latviešu valodā. “Tumši ūdeņi” izdots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Grupa nofilmē un publicē arī divus profesionālus videoklipus – liriku video dziesmai “Tā aiziet gaisma” un videoklipu dziesmai “Es degu”.

Albumā “Tumši ūdeņi” ir septiņas kompozīcijas. Tās stāsta par tumšām priekšnojautām, svarīgiem un sarežģītiem notikumiem pasaules vēsturē, iekšējiem pārdzīvojumiem un eksistenciālām bailēm, kā arī pieskaras latviešu mitoloģiskajiem priekšstatiem.

Veļu laiks – druun

Druun ir smagās mūzikas apvienība, kas izpilda metālmūziku agrīno deviņdesmito gadu doom metal tradīcijās, apvienojot to ar folkmūzikas elementiem. Grupa pilnā sastāvā darbojas kopš 2019. gada sākuma un līdz šim ir paguvusi uzstāties dažādos Latvijas naktsklubos un festivālā “Zobens un Lemess”, kā arī izdot savu debijas albumu “Veļu laiks”.

Druun ir ieguvuši divas Latvijas Metālmūzikas gada balvas nominācijās “Gada albums” un “Gada debija”. Šobrīd grupa strādā pie jauna albuma materiāla un pēc pandēmijas cer īstenot plānotos koncertus ārpus Latvijas.

vvz – Velns Viņu Zin

Instrumentālās mūzikas grupa Velns Viņu Zin pastāv kopš 2016. gada nogales, tajā spēlē Didzis Upens (ģitāra), Kristaps Kupšāns (bass) un Normunds Balodis (bungas). Grupas debijas albums “Posts” iznāca 2018. gadā un saņēmabalvu “Zelta mikrofons” labākā roka un metāla mūzikas albumu kategorijā.

2020. gada vasarā publicēts “vvz”, kas ir grupas otrais studijas ieraksts, kas tapis sadarbībā ar augstu atzītiem mūziķiem: Oskars Jansons (grupa JUUK), Kristiāna Kārkliņa (Eschatos, Pamirt), Artūrs Čukurs (ĢIT). Albums fiziskā formā izdots audio kasetēs limitētā 50 eksemplāru tirāžā.

Spītējot skarbajiem apstākļiem septembrī nospēlēts albuma prezentācijas koncerts mākslas centrā NOASS, kurā albums izpildīts pilnā garumā ar viesmākslinieku piedalīšanos.

Be the first to comment

Leave a Reply