“Metāla Sirds” pukst Rīgā

"DIRKSCHNEIDER" | Foto: Rita Andžāne
"DIRKSCHNEIDER" | Foto: Rita Andžāne

Autors: Rihards Šēnbergs

Tas bija tālais 1980. gads, kad vācu radiostacijas pāršalca spalgs, sakāpinātu emociju uzlādēts kliedziens: “I’m a rebel, rebel, don’t you just know it?” Tā sevi pieteica tobrīd vēl mazpazīstamā, tagad jau leģendārā vācu smagā metāla apvienība “Accept”.

“AC/DC” līderu Engusa un Malkolma Jangu vecākā brāļa Aleksa sacerētā dziesma tā arī netika iekļauta austrāliešu trešajā albumā “Dirty Deeds Done Dirt Cheap”, taču “Accept” izpildījumā ar unikālo Udo Dirkšneidera vokālu tā kļuva par pirmo no daudziem hitiem, kas nodrošināja vācu grupai stabilu vietu Eiropas smagās mūzikas lielāko zvaigžņu vidū. Pusotras dekādes garumā sekoja virkne albumu un desmitiem neaizmirstamu dziesmu, līdz Dirkšneidera un “Accept” ceļi šķīrās. Grupai pievienojās amerikāņu vokālists Marks Tornillo, savukārt Dirkšneiders uzsāka pats savu projektu “U.D.O”, un apvienība līdz šim izdevusi 15 studijas albumus.

2016. gadā, 20 gadus pēc “Accept” un Udo ceļu šķiršanās, Dirkšneiders izsludināja koncertturneju “Back to the Roots”, kurā pēdējo reizi uz skatuves dzirdami “Accept” laika hiti. Milzīgās publikas atsaucības dēļ turneja ir vairākkārt pagarināta, līdz beidzot nonāca arī līdz Latvijai, aukstā novembra vakarā sniedzot klausītājiem karstu smagā roka šovu koncertzālē “Palladium”.

Šo rindu autoram bija iespēja apmeklēt turnejas pirmās kārtas koncertu 2016. gadā Narvā, Igaunijā, kur Dirkšneiders ar grupu izpildīja teju visus lielākos hitus, sniedzot patiesi grandiozu priekšnesumu. Ir pagājis vairāk nekā gads, un šajā laikā priekšnesums ir piedzīvojis būtiskas izmaiņas. Pirmkārt, ir mainījies grupas sastāvs – somu ģitāras virtuozu Kasperi Heikkinen ir aizstājis brazīliešu izcelsmes amerikānis Bils Hadsons. Otrkārt, grupa ir pilnībā mainījusi repertuāru. “Back to the Roots” tūres pirmās daļas koncerti bija hitu parāde, liekot publikai dziedāt līdzi katrai dziesmai. Rīgas koncertā, kas notika tūres otrās daļas ietvaros, tika izpildīti mazāk zināmi skaņdarbi jeb deep cuts, lielāku akcentu liekot uz 80. gadu otrajā pusē un 90. gados sacerētajām, mazāk populārajām dziesmām, sagādājot saldo ēdienu zvērinātiem “Accept” daiļrades cienītājiem, taču, iespējams, liekot vilties virspusīgākam smagās mūzikas klausītājam.

Roka vakars sākās ar britu grupas “Raven” priekšnesumu. 1975. gadā dibinātā apvienība bija daļa no britu smagā metāla jaunā viļņa fenomena 80. gadu sākumā, un tās dalībnieki ir seni Udo Dirkšneidera draugi – 1983. gadā Dirkšneiders iedziedāja vokālu “Raven” singlam “Born to Be Wild” (“Steppenwolf” kaverversija). Stundu garā priekšnesumā grupa spēlēja dziesmas no visiem savas karjeras posmiem un pamatīgi sakurināja sanākušo publiku. Atlika tikai sagaidīt pasākuma galvenos “vaininiekus”.

Tieši pulksten 21:00 uz skatuves iznāca Svens Dirkšneiders (Udo dēls, spēlē bungas tēva grupā), ģitāristi Andrejs Smirnovs un jau pieminētais Bils Hadsons, kā arī illgadējais Udo līdzgaitnieks, basģitārists Fittijs Vīnholds.

Atskanot pirmajām “The Beast Inside” notīm, publikas sasprindzinājums sasniedz augstāko punktu… Un te arī viņš! Vīrs. Balss. Udo Dirkšneiders, arī 65 gadu vecumā joprojām tērpies aizsargkrāsas jakā, nekavējoties demonstrē, ka savu firmas zīmi – spēcīgo falsetu – viņš nav pazaudējis. Seko “Aiming High” un “Bulletproof”, kad kļūst skaidrs – grupas dalībnieku savstarpējā “ķīmija” ir pareiza, jaunais ģitārists kolektīvā ir iejuties un skatītājus sagaida aizraujošs ceļojums smagā roka klasikas vēstures lappusēs.

Visi grupas dalībnieki dzied bekvokālu, reizēm vienojoties kopīgā korī, radot lieliski ieeļļotas mašīnas iespaidu. Pārsvarā tiek izpildītas dziesmas no 1993. gada albuma “Objection Overruled”, kā arī dažas kompozīcijas no “Death Row” (1994) un “Russian Roulette” (1986). Savu zvaigžņu stundu piedzīvo arī abi ģitāristi, kuriem atvēlēts gana daudz laika individuālās meistarības demonstrēšanai.

Pusotra stunda paskrien vēja spārniem, un grupa neskopojas ar komplimentiem Rīgas publikai. Pēc nelielas pauzes, protams, ir jāatgriežas uz skatuves, un nu ir laiks hitiem. Andreja Smirnova ģitāras rifs ievada “Princess of the Dawn”, kam seko “Metal Heart”, “Fast as a Shark” un neiztrūkstošais “Balls to the Wall”. Pēdējo dziesmu laikā publika ir pilnībā zaudējusi kontroli – uz skatuves pusi lido dažādi apģērba gabali: T krekli, jaka, pat krūšturis… Grupas dalībnieki tikai pasmaida, šos roka veterānus vairs ne ar ko nepārsteigsi. Bet pirms koncerta beigām Udo apsolīja atgriezties. Mēs gaidīsim!

Koncerta programma:

 • “The Beast Inside” (“Death Row”, 1994)
 • “Aiming High” (“Russian Roulette”, 1986)
 • “Bulletproof” (“Objection Overruled”, 1993)
 • “Slaves to Metal” (“Objection Overruled”, 1993)
 • “Another Second to Be” (“Russian Roulette”, 1986)
 • “Protectors of Terror” (“Objection Overruled”, 1993)
 • “Fight It Back” (“Balls to the Wall”, 1983)
 • “Can’t Stand the Night” (“Breaker”, 1981)
 • “Amamos la Vida” (“Objection Overruled”, 1993)
 • “Stone Evil” (“Death Row”, 1994)
 • “Hard Attack” (“Predator”, 1996)
 • “Love Child” (“Balls to the Wall”, 1983)
 • “Objection Overruled” (“Objection Overruled”, 1993)
 • “X-T-C” (“Eat the Heat”, 1989)
 • “Russian Roulette” (“Russian Roulette”, 1986)
 • “Princess of the Dawn” (“Restless and Wild”, 1982)
 • “Metal Heart” (“Metal Heart”, 1985)
 • “Fast as a Shark” (“Restless and Wild”, 1982)
 • “Balls to the Wall” (“Balls to the Wall”, 1983)

P. S. Autors savā un visu Latvijas rokmūzikas cienītāju vārdā vēlētos pateikties koncerta organizatoriem “L Tips Agency” un Līvai Toniņai personiski par šiem roka svētkiem. Lai roks ir ar Jums!

Be the first to comment

Leave a Reply