Grupa “OPUS PRO”

Grupa "Opus Pro" | Publicitātes Foto
Grupa "Opus Pro" | Publicitātes Foto
Spread the love
Grupa "Opus Pro" | Publicitātes Foto
Grupa “Opus Pro” | Publicitātes Foto

Autors: Mārtiņš Mārcis Beitiņš, pētnieciskās mūzikas žurnālistikas speciālists

2. daļa

Hārdroks ir viena no izplatītākajām parādībām mūsdienu populārajā mūzikā, un arī mūsu tēvzemē ir dzimuši ne mazums šajā stilā spēlējošu kolektīvu, taču gan vienkāršu melomānu, gan populārās mūzikas speciālistu starpā ir neliels skaits tik vienlīdz mīlētu un atzītu smagā roka apvienību kā “Opus Pro”.

1986. gadā grupu izveidoja komponista Zigmāra Liepiņa vadītā LPSR Valsts filharmonijas1 ansambļa “Opus” sastāva mūziķi: Harijs Zariņš (ģitāra) un Guntis Vecgailis (bass), pieaicinot tobrīd nopelniem bagātā Ogres kultūras nama ansambļa “Metronoms” (dibināts 1957. gadā) dziedošo bundzinieku Oļegu Andrejevu jeb Alex (vokāls). Bez augstāk minētajiem instrumentālistiem “Opus Pro” sākotnēji spēlēja arī Oļegs Upenieks (perkusijas).

Upenieks un Zariņš (ilggadējs ansambļa “Eolika” dalībnieks) agrāk kopā spēlēja grupā “Meloss” (kopš š.g. 3. maija abi ir iekļauti Ogres novada kultūras centra izstāžu zālē izvietotajā pastāvīgajā foto ekspozīcijā “Ogres mūzikas kalēji”), savukārt Guntis Vecgailis savu mūziķa karjeru uzsāka Cēsu kultūras nama ansamblī “Tremolo”.

Astoņdesmito gadu nogalē “Opus Pro” ierakstīja vairākas kompozīcijas Vissavienības firmas “Мелодия” Rīgas studijā2, tostarp “Gliemezis”, “Svētuguns”, “Akmens Tārps”, “Iznāc Gaismā”, “Kurbads” un “Zvaigznes Ceļš”. Vienota plate ar šiem ierakstiem gan toreiz tā arī netika izdota.

“Gliemezis” (Harija Zariņa mūzika / Normunda Beļska teksts) ir atrodams 1987. gada kompilācijā “Mūzika Diskoklubos. Svētuguns” (Guntis Vecgailis / Normunds Beļskis) ir iekļauta 1987. gadā izdotajā izlasē “Melodiju Stafete 6”. Šai pat gadā tiek izdota arī izlase “Литуаника-87”, kurā ir iekļautas grupas, kas piedalījušās šajā festivālā, tostarp “Opus Pro” (kuri uzstājās pasākuma 5. dienā, proti, 23. maijā) ar skaņdarbu “Akmens Tārps” (H. Zariņš / N. Beļskis), ko iespējams dzirdēt arī “Latvijas Radio 6 / Naba” raidījuma “Bitīt’ Matos” 2014. gada 16. februāra pārraidē (ieraksts meklējams vietnē “Mixcloud”). Kompozīcijas “Iznāc Gaismā” un “Kurbads” atrodamas internetā nelegāli pieejamajā neoficiālajā “Opus Pro” skaņdarbu salikumā ar nosaukumu “Demo”, kas ir datēts ar 1989. gadu. Un, visbeidzot, Ērikam Ķigelim veltītā kompozīcija “Zvaigznes Ceļš” ir iekļauta formācijas albumā “Dzimene”.

1987. gadā tiek nofilmēts videoklips kompozīcijai “Get Out in the Light” (režisors Igors Linga / operators Andris Damburs), kas ir iekļauts muzikālajā filmā “Thus Spoke the City” (1988. gads). Pirmais no abiem ir arī klipu “No War” (1988. gads) un “Čempions” (1999. gads) veidotājs. Turrpinot kustīgo attēlu tematiku, pieminēsim Armandu Rušenieku, kurš mūsu šīs reizes stāsta varoņiem savulaik uztapināja divus video un konkrēti, “Gliemezis” (1986. gads) un “Rozā Lietus”. Savukārt klipa “Dzimene” autors ir Ilmārs Latkovskis.

1989. gadā tiek publiskota kompozīcija “Brīvību Baltijai” (Z. Liepiņš / Laima Rita Krieviņa). Šim skaņdarbam ir arī angliskā versija ar nosaukumu “Freedom for Baltia”, kuras video, kas uzņemts grupas mēģinājumu telpā “Daugavas stadionā”, iespējams noskatīties Z. Liepiņa oficiālajā “YouTube” kanālā. Šī, viena no spilgtākajām mūsu valsts atmodas laika himnām, līdztekus Ievas Akurateres izpildītajai “Manai Tautai” (1988. gads) un Viktora Zemgala, “Žilvins Bubēlis” un “Tarmo Pihlap” iedziedātajai “Atmostas Baltija” / “Bunda jau Baltija” / “Ärgake, Baltimaad” (1989. gads), ir atrodama latviešu patriotisko dziesmu izlasē “Tautas Laiks” (2007. gads 9. novembris / “Mikrofona Ieraksti”).

1990. gadā Upenieks un Vecgailis (neilgi pēc tam arī “Alex”) dodas uz ASV projekta “Riga” sastāvā. Šīs radošās afēras rezultātā top ieraksts “Riga in America” 1991-92 (“Marhils Music Company”), kas dienas gaismu ierauga tikai 2015. gada 3. decembrī. Tajā Oļega vietā gan dzirdams cits bundzinieks, proti, “William Smith” jeb “Curly Smith” (no Losandželosas rokgrupas “Jo Jo Gunne”), ģitāru ir iespēlējis apvienības “Līvi” stīdzinieks Ainars Virga, bet taustiņu partijas pieder Uldim Marhilēvičam no supergrupas “Remix”.

Turpmākajos gados “Opus Pro” sastāvā ir spēlējuši ģitāristi Armands Alksnis (“Credo”), Igors Eunapu (“Pete Anderson Band”) un Jevgēņijs Krupēņins (“Mirta & Hot Acoustics”). Pēc Vecgaiļa aiziešanas (vēlāk nodibināja grupu “Dexter”, bet šobrīd spēlē apvienībā “Stradivari”), viņa basģitārista vietu ieņem vispirms vēlākais “Rock ‘N’ Roll” bandas “Keksi” (1997. gads) dibinātājs Aleksandrs Sircovs jeb Muravejs, bet jau drīz pēc tam (1994. gadā) Uldis Krūmiņš jeb “Bigg Bush” (šobrīd arī “Lapsenes Bize / Wasptress” dalībnieks). Savukārt bungas kopš 1995. gada un līdz pat šai dienai spēlē Juris Veremejs (pirms tam – “Bastards”), bet pirms viņa apgrieztā secībā šo ritmisko pienākumu pildīja Uģis Krūskops (“Rūsa”) un Ēriks Riņķis (“Eolika”). Kopš 1998. gada nemainīgi grupas sastāvā spēlē arī kādreizējais “Holy Lamb” dalībnieks Jānis Valters (taustiņi).

Līdztekus “Opus Pro”, līdz šim ir pastāvējuši vismaz divi satelīta jeb blakus projekti un konkrēti – deviņdesmito gadu pirmajā pusē izveidotais trio “Ladybird” (Alex, Vecgailis, Zariņš) un 2002. gadā radītais kvintets “Hyper Pro” (Inga Bogdanova jeb “Dali”, Jānis Valters, Juris Veremejs, Uldis Krūmiņš un Harijs Zariņš).

1996. gada 11. aprīlī klajā nāk “Opus Pro” debijas studijas albums “Dzimene” (“Mikrofona Ieraksti”), kas tiek prezentēts kino – muzikālajā centrā “BIMINI”, Aleksandra Čaka ielā 67/693. Šo CD grupas dalībnieki ierakstīja un samiksēja iekš “Radio SWH L&M Ieraksti” un “Rīgas Skaņu Ierakstu Studija” audio inženieru Andra Grīnberga un Tāļa Timrota vadībā.

1997. gada 12. novembrī “Opus Pro” iesilda “Rīgas Sporta Manēžā” notiekošo “Whitesnake” albuma “Restless Heart” veicināšanas (pasaules) tūres koncertu.

2000. gada 25. maijā klubā “Kabata”4, Peldu ielas 19 namā, notiek “Opus Pro” otrā studijas albuma “Es Eju Tevi Zagt” (Mūzikas izdevniecība “Laula”) prezentācija. “Latvijas Radio” ierakstu studijā (ar Normundu Slavu pie pults) iespēlētajā platē kompozīcijas ir ierakstījuši “Alex” (balss), Harijs Zariņš (ģitāra), Juris Veremejs (bungas), Uldis Krūmiņš (bass) un Jānis Valters (taustiņi).

2002. gada 21. septembrī “Pasadena Group Promotion” paspārnē tiek izdota izlase “Labākās Dziesmas” ar 13 lielākajiem grupas hītiem.

2004. gadā grupai pievienojas “Alex” meita Aija Andrejeva jeb “Aisha”, kura neilgi pirms tam bija plūkusi uzvaras laurus TV5 realitātes šovā “Fabrikas muzikālais teātris”.

2006. gada 1. augustā klajā nāk “Aisha & Opus Pro” kopīgi radītais albums “Tu un Es” (“Mikrofona Ieraksti”). Ierakstā dzirdamos 12 skaņdarbus savā “GEM Studios” (“www.gemstudio.lv”) ir iemūžinājis Gatis Gaujenieks.

2006. gada 30. augustā “Dzintaru koncertzālē” ar īpašu priekšnesumu grupa svin savu 20 gadu pastāvēšanas jubileju un plašākai publikai prezentē nupat minēto ierakstu. Pasākuma laikā uz skatuves kāpj bijušie kolektīva dalībnieki ar saviem tā brīža aktuālajiem projektiem – Sircovs ar “Keksi”, Vecgailis ar “Dexter” un Krupeņins ar “Mirta in Rock”.

2010. gadā Harijs Zariņš pamet “Opus Pro” un šai pat gadā savāc jaunu blici ar nosaukumu “Colt”, kuras diskogrāfijā uz doto brīdi ir divi studijas albumi – “Sapņi Lido Debesīs” (“Mikrofona ieraksti” / 2011. gada 28. oktobris) un “Tu jau zini, kas būs” (“MicRec” / 2014. gada 4. maijs).

2010. gada 26. aprīlī klajā nāk “Pagan Metal” grupas “Skyforger” albums “Kurbads”, kura titulkompozīcija (ar Normunda Beļska tekstu un Gunta Vecgaiļa mūziku) ir “Opus Pro” tāda paša nosaukuma ieraksts “Remake”.

2012. gada oktobrī grupa izdod Aivara Rakovska studijā ierakstīto kompozīciju “Sirds”, kuras autori ir Artūrs Zemnieks un “Alex”, savukārt tekstu tai ir sarakstījis Jānis Sirmbārdis. Šī paša gada decembrī klajā nāk skaņdarbs “Labākie Vārdi” (A. Zemnieks / Juris Reihlers), kas gluži tāpat ir ierakstīts “Rakowsky Studio”.

2013. gadā tiek izdota apvienības “Kiss of the Dolls” līdera Gata Ulmaņa (zināma arī kā Gotlībs un Šekspīrs) producētā un “Zolitūdes traģēdijai” veltītā izlase “Stāsts Nr. 13”, kurā ir iekļauta “Opus Pro” kompozīcija “Kur un Kā” (A. Zemnieks / Maija Laukmane).

2016. gada 4. martā Ādažu kultūras centrā sākas “Opus Pro” 30 gadu jubilejas turneja “Rozā Lietus”. Grupas sastāvs uz to brīdi ir sekojošs – Artūrs Zemnieks, Jānis Valters, Juris Veremejs, “Alex” un basģitārists Jānis Retenais. Visos 10 koncertos piedalās arī tā dēvētais grupas “Zelta” jeb oriģinālais sastāvs, proti, “Alex”, Zariņš, Upenieks un Vecgailis.

2017. gada jūlijā grupa klausītāju vērtējumam nodod kompozīciju ar nosaukumu “Tik Sapnis Vien” (J. Veremejs / Alfreds Krūklis), kas ierakstīta audio inženiera Ginta Lundberga jeb “Mēmā” vadībā.

Daži interesanti fakti:

 • “Opus Pro” pirmā ievērojamā uzstāšanās notiek 1986. gadā “Rīgas Politehniskajā institūta”5 telpās notiekošajā festivālā “Bildes”.
 • “Opus” tulkojumā no latīņu valodas nozīmē – darbs. “Alex” grupas nosaukumu skaidrojis ar vārdiem – “Profesionāls Darbs”.
 • Kompozīcija “Čempions” tika radīta kā veltījums visiem Latvijas sportistiem, bet par iedvesmas avotu kalpoja Harija Zariņa drauga – bobslejista Zinta Ekmaņa un grupas čoma – rallista Gunāra Trečaka karjeras.
 • “Alex” šobrīd ir vienīgais kolektīva dalībnieks, kas palicis no grupas pirmsākumiem.
 • 2002. gadā Harijs Zariņš izdeva savu pirmo un pagaidām arī vienīgo solo albumu “Lai Dzied”.
 • 2015. gada 6. februārī leibla “Mikrofona Ieraksti” paspārnē tiek izdots CD Harijs Zariņš – “Mīlas Rokbalādes”, kurā ir iekļautas kopsummā 14 viņa sacerētas kompozīcijas.

“Opus Pro” sastāvs 2017. gadā:

 • Oļegs Andrejevs jeb “Alex” (vokāls)
 • Juris Veremejs (bungas)
 • Artūrs Zemnieks (ģitāra)
 • Uldis Krūmiņš jeb Bigg Bush (Bass)
 • Jānis Valters (taustiņi)

1. Organizācija, kas savulaik izvietojās tagadējā Lielās ģildes ēkā.
2. šobrīd Rīgas skaņu ierakstu studija.
3. šobrīd Театр – Общество Cвободных Актёров.
4. šobrīd Folkklubs Ala Pagrabs.
5. šobrīd Rīgas Tehniskā universitāte.

Be the first to comment

Leave a Reply