Autors: Mārtiņš Mārcis Beitiņš, pētnieciskās mūzikas žurnālistikas speciālists
1. daļa
Gluži tāpat kā Apvienotajā Karalistē, ikviens, neatkarīgi no savām subjektīvi žanriskajām vājībām, zina par Sex Pistols esamību, tāpat arī pie mums nevienam nav sveša grupa Linga, kas vienīgā no vietējiem Punk Rock stilā strādājošajiem kolektīviem ir izsitusies līdz mainstream.
Katrai muzikālajai apvienībai ir sava unikāla priekšvēsture un mūsu stāsta galvenie varoņi šajā aspektā, protams, arī nav nekāds izņēmums. Komandas līderis Gvido savu radošo darbību uzsāka bandā Ārprāc, kas 1987. gadā, pēc Igora ieteikuma, nomainīja nosaukumu uz daudz trāpīgāko un starptautiskajai auditorijai saprotamāko Zig Zag1. 1988. gada nogalē līdz šim publiski zināmais Vasiļjevs pieņem savas māmiņas Ārijas uzvārdu – Linga un kopā ar Dr. Fausts2 basistu Armandu Cālīti ieraksta skaņdarbu Street Dogs / Pilsēta. Jaunizveidotā sastāva pirmās publiskās uzstāšanās laikā, 1989. gada martā (festivālā Roks par neatkarību, Rīgas Sporta pilī), tam pievienojas Viktors Fedosejevs (ģitāra) un Ivars Makstenieks (sintezators), bet sekojošajā vasarā grupējumu papildina Juris Norītis (bungas) un Elmārs Rudzītis (saksofons).
Dotā raksta ietvaros mēs gan nevērtēsim un nekritizēsim šīs, Latvijas mērogā, nešaubīgi, leģendārās apvienības muzikālo daiļradi, bet gan, balstoties uz reāliem faktiem, atskatīsimies tās atstātajā muzikālajā mantojumā un soli pa solim atminēsimies būtiskākos notikumus konkrētās komandas vēsturē.
Augstāk tekstā minētais skaņdarbs tika īpaši radīts grupas līdera brāļa un Latvijas pirmās pankroka grupas Dzelzs Ceļš3 bijušā bundzinieka Igora Lingas (režisors un scenārija autors) un Andra Dambura (operators) veidotās rokfilmas (pirmās Latvijā) Thus Spoke The City skaņu celiņam, kurā tāpat ir dzirdamas Odis, Opus Pro, Jumprava, Jauns Mēness un Imanta Vanzoviča kompozīcijas. Vēl viens gabals (Kā Sāp) skan Igora un Andra (sadarbībā ar Aigaru Graubu) 1991. gadā uzņemtajā muzikālajā spēlfilmā Rock’n’Roll in Baltic, kur Latviju, bez Linga, pārstāv Tango, Pete Anderson & The Archives un Jauns Mēness.
1992. gadā leiblu Lana Records / Duck Dive Music paspārnē, klajā nāk Linga debijas, pašu vārdā nosauktais, studijas albums, ko mūziķi ierakstīja un samiksēja Zendenē bāzētajā Principal Studios (www.principal-studios.de). Šīs plates prezentācija un autogrāfu sesija notiek tā paša gada 1. augustā, mūzikas ierakstu veikalā Rīgā, Vaļņu ielā Nr. 26.4
1993. gadā Linga hits Negribu Lai tiek iekļauts Zona Records / Stupido Records veidotajā izlasē Balts Bite Back!, ko katrs interesents šobrīd var noklausīties lietuviešu portālā Pakartot.lt. Tāpat šajā CC un CD formātos izdotajā dziesmu apkopojumā mūsu valsti pārstāv New Moon jeb Jauns Mēness (War Without Pain), Nejautā (Across The Street) un Otra Puse (Pēc Lietus).
1994. gada martā kompānija Mikrofona Ieraksti izdod otro grupas albumu ar nosaukumu Nāc man līdz. Kasetē iekļautais materiāls jau atkal ir ticis ierakstīts iepriekš minētajā Vācijas studijā. Albuma atvēršanas svētki notiek 12. martā Imantā, Rīgas Amatniecības vidusskolas5 telpās. Vēl viens būtisks datums šajā gadā ir 15. jūlijs, kad Gvido un kompānija uzstājas Tallinā notiekošā 7. ikgadējā festivāla Rock Summer otrajā dienā, kur kāpj uz vienas skatuves ar tādām pasaules mēroga zvaigznēm kā Iggy Pop un Napalm Death. Neilgi pēc šī pasākuma, Linga sastāvu (uz Live koncertiem) šad un tad papildina ģitārists Edgars Ķauķis jeb Melnais no Husqvarn. Šī gada jūnijs apvienības vēsturē ir iegājis arī ar kādu skandālu un konkrēti – tiesu, kurā grupa Linga iesniedza prasību pret Daini Bušmani un mūzikas avīzes Saule redakciju par godu un cieņu aizskarošu ziņu atsaukšanu un naudas kompensācijas izmaksu. Runa ir par minētajā laikrakstā publicēto recenziju, kurā žurnālists māksliniekus nodēvējis par nodzērušamies un pārpīpējušamies rokeriem.
1995. gada februārī Linga, Jelgavas naktsklubā Tonuss, prezentē izlasi 1989 – 1992 \”Vai Tu Biji Tad?\”, kurā, kā jau par to liecina nosaukums, ir iekļauti skaņdarbi, kas tapuši minētajā laika posmā. Ar šo kaseti saistāms arī ne pārāk patīkams notikums, proti, grupas dalībnieki bija ļoti neapmierināti ar sava tā brīža izdevēja (MicRec) nolaidību, kas nenokontrolēja Talsu tipogrāfijā iespiestā izlases vāciņa krāsas – mūziķiem ir nedabiski sarkanas sejas. Piedevām uz pašas kasetes nav atrodami nekādi uzraksti, kas norādītu, ka tā vispār ir šīs apvienības izlase. Decembrī klajā nāk Linga fanu kluba veidotā mūzikas izdevuma \”Linga un ne tikai…\” 3. laidiens. Tāpat kā divi iepriekšējie, arī šis ir izpildīts uz četrām A4 formāta lappusēm.
1997. gada decembrī pašmāju izdevējkompānija Gailītis G savā veikalu tīklā sāk izplatīt neatkarīgā leibla British Oil izdoto Linga maxi single – Smaids, kurā bez titula kompozīcijas tāpat ir iekļauti vēl divi skaņdarbi – Tu un Pamestie.
1998. gada 19. oktobrī mūzikas tirgotavu plauktos iegulst izlase The best of (Mikrofona Ieraksti), kuras oficiālā prezentācija, līdztekus improvizētam mazkoncertam, notiek 12. novembrī, tobrīd nesen atvērtajā mūzikas veikalā Randoms.
2000. gada 1. maijā dienas gaismu ierauga Linga 3. studijas albums ar nosaukumu Ieklausies vējā (Radio SWH ieraksti), kuru savā Jaunā Avīze publicētajā review mūzikas apskatnieks Kaspars Zaviļeiskis raksturojis kā \”(..) plati, kurā atrodams viss, kas nepieciešams labam rokmūzikas albumam – pietiekami daudz mežonīga prieka, jautrības, kā arī romantikas un sirdssāpju.\”
2002. gada 10. novembrī Linga iesilda publiku pirms Rīgas Sporta manēžā notiekošā angļu Glam Rock grupas Sweet koncerta. 15. novembrī notiek kompozīcijas P-03 video prezentācija uz Latvijas Jūras spēku Storm klases patruļkuģa Linga (ar borta numuru P-03). Patiesības labad gan ir jāsaka, ka Igora Lingas Liepājas piekrastē uzņemtais klips tika filmēts arī uz vēl viena armijas kuģa, konkrēti – Lode (P-02). Kā ievērības cienīgs fakts jāmin, ka 2015. gada martā norakstīto Linga izsolē iegādājās Liepājas uzņēmēja Steen Lorenz jeb Louie Fontaine sievai Ivonna Kalita piederošais uzņēmums Fontaine.Ent..
2009. gada aprīlī Mikrofona Ieraksti izdod izlasi 20 labākās dziesmas un pēcāk arīdzan DVD Linga. Video kolekcija, kur kopsummā iekļauti 11 grupas klipi, kā visu režisors ir Igors Linga, izņemot Atdodies Man6. Savukārt 24. aprīlī Ķīpsalas izstāžu hallē notiek grupas 20. gadu jubilejai par godu organizētais lielkoncerts, kur, bez pašiem gaviļniekiem, viesu statusā, uz skatuves tāpat kāpj Z-Scars, Age of Stones, Laime Pilnīga un Ivo Fomins.
Uz doto brīdi svaigākā informācija ir sekojoša. 2016. gadā Linga atzīmē savas pastāvēšanas 25. gadadienu un dodas vērienīgā turnejā pa Latviju.
Nesenajā (2017. gada 15. martā) publiskajā intervijā kafejnīcā Ленинград apvienības līderis Gvido apstiprināja starptautiskajā informācijas tīmeklī jau kādu laiku cirkulējošas labdabīgas baumas par to, ka Linga nākamais, pēc skaita – 4. studijas ieraksts, varētu būt tāda kā katra grupas dalībnieka muzikālo domu un sajūtu esence, taču sīkākas detaļas frontmenis pagaidām nepauž.
Daži interesanti fakti:
- Armands Cālītis savulaik bijis Latvijas lielgrupas Simulācija dalībnieks, bet Juris Norītis spēlējis kolektīvā Vaidava.
- Viktors Fedosejevs paralēli darbojas kolektīvā ar nosaukumu Pseido un strādā par ģitārspēles pasniedzēju Ropažu Mūzikas skolā.
- Gvido savas grupas mūzikas stilu savulaik ir definējis kā anarhijas rokenrolu un publiski bieži ir atzinies, ka Billy Idol ir viņa elks vēl kopš bērnu dienām un viss, ko šis angļu izpildītājs ir darījis, viņam ir bijis kā paraugs.
- Gvido Linga astoņdesmitajos uz īsu brīdi bija arī grupas Monro vokālists.
- Turpat visu grupas tekstu autors ir Igors Linga.
Linga sastāvs 2017. gadā:
Gvido Linga (vokāls)
Viktors Fedosejevs jeb Viks (ģitāra)
Armands Cālītis jeb Garais (bass)
Juris Rubīns (sitamie instrumenti)
Gints Cālītis (taustiņinstrumenti)
Edgars Ķauķis jeb Melnais (ģitāra)
1. par godu Nina Hagen 1982. gadā izdotā debijas albumā NunSexMonkRock iekļautajai kompozīcijai Nr. 6 Born in Xixax↩
2. 1987. gadā dibināta smagā roka grupa↩
3. 1982. gadā dibināts kolektīvs, kas sākotnēji bija zināms ar nosaukumu Jūras mēsli↩
4. šobrīd Upe↩
5. šobrīd Rīgas Mākslas un mediju tehnikums↩
6. uzstāšanās raidījumā MTVV jeb Mikrofona Televīzijas Vakars↩
Leave a Reply
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.