Šo svētdien Rīgā smacēs norvēģu “Mayhem”

Mayhem | Publicitātes Foto
Mayhem | Publicitātes Foto
Spread the love
Mayhem | Publicitātes Foto
Mayhem | Publicitātes Foto

Sandris Vanzovičs, speciāli “LRMA Rock Magazine”

Šajā svētdienā, 22. oktobrī, klubā “Melnā piektdiena” uzstāsies vieni no norvēģu blekmetāla pamatlicējiem – grupa “Mayhem”. Viņi pie mums ar koncertu viesojušies arī pirms trīs gadiem, kad atstāja no visiem aspektiem labu iespaidu.

Norvēģijas grupa “Mayhem” izveidota tālajā 1984. gadā, un, ja nu kāda blice visā plašajā pasaulē var palepoties ar pastrādātu tiešām iespaidīgu drausmeklību virkni, tad tie ir “Mayhem”. Atliek pieminēt to, ka viens no tās sākotnējiem vokālistiem Pērs Ingve Ūlins ar gluži vai simbolisko skatuves vārdu Dead nošāvās (grupas biedri kaulus no viņa izšķaidītā galvaskausa saglabāja sev par piemiņu), savukārt grupas līderi, ģitāristu Oistenu Ārsetu jeb Euronymous ar 23 dūrieniem galvā, kaklā un mugurā piebeidza grupas biedrs Vargs Vikerness jeb Count Grishnackh (vairāk pazīstams kā grupas “Burzum” līderis un vienīgais dalībnieks), kurš par šo nodarījumu uz pārdesmit gadiem tika ieslodzīts cietumā, jo pirms tam vēl bija pamanījies nosvilināt gūzmu dievnamu. Starp citu, cietumā viņš pamanījās izdot pat pāris albumu, nu viņš no ieslodzījuma ir atbrīvots, taču kaut kad nesen Francijas tiesa viņu atkal mēģināja dabūt aiz restēm, tikai šoreiz jau par rasu naida kurināšanu internetā.

Tā visa gan ir pagātne. Nu jau sen “Mayhem” ar noziedzīgām lietām nenodarbojas, bet pierāda sevi uz skatuves. Grupas diskogrāfijā ir pieci studijas albumi, no kuriem pēdējais “Esoteric Warfare” tika izdots 2014. gadā, cita starpā “Metacritic” rangā saņemot 69 punktus no 100, kas šāda stila mūzikai ir itin cienījams rādītājs. No sākotnējā sastāva ierindā gan ir palicis tikai basģitārists jeb Jorns Stuberūds jeb Necrobutcher, pasen tajā darbojas arī bundzinieks Jans Aksels Blombergs jeb Hellhammer, kā arī ungāru izcelsmes vokālists Atila Cihars (Attila Csihar, cilvēkam ar šādu uzvārdu pseidonīms nav vajadzīgs…). Abi ģitāristi Mortens Bergetons Iversens jeb Teloch un Čārzls Hedžers jeb Ghul (viņš ir brits, ilgus gadus spēlējis leģendārajā “Cradle Of Filth”) norvēģu grupas rindās iekļāvušies pēdējos sešos gados.

Cik var noprast pēc iepriekšējos koncertos spēlētās “setlistes”, arī Rīgas koncertā “Mayhem” bāzēsies uz sava klasiskajā albumā “De Mysteriis Dom Sathanas” (1994) iekļauto materiālu, bet gan jau piemetīs tam klāt vēl kaut ko. Iepriekšējā Rīgas koncertā “Mayhem” nomauca tā, ka klausītājiem mutes palika vaļā, un gan jau arī šoreiz blekmetāla cienītāji nebūs vīlušies. Jāpiebilst, ka norvēģu grupas iesildītāju lomā būs poļu blekmetālisti “Deus Mortem”, kā arī britu depresīvie “nāvinieciņi” no grupas “Dragged Into Sunlight”.

Be the first to comment

Leave a Reply