Smagā rokenrola grupa RŪSA aicina uz koncertfilmas “Rūsa. 35 gadu jubilejas koncerts” pirmizrādi

Kultūras namā ATMODA 29. novembra vakarā, plkst. 19.00 notiks smagā rokenrola grupas “Rūsa” pirmās, Igora Lingas producētās, koncertfilmas pirmizrāde, ko ievadīs neliela “Rūsas” uzstāšanās akustiskā manierē.

Stundu pirms tam (plkst. 18.00) šo priecīgo jaunumu tālāk nest nagus un ragus jau asinošie žurnālisti aicināti uz preses konferenci turpat, kur grupa paskatīsies zem astes savai pagātnei, ļaus ielūkoties dziļi acīs tagadnei un pazīlēt kafijas biezumos vai plaukstu līnijās arī par nākotni, kas jau pavisam droši, ka būs gaiša un ilga. Jo tā parasti notiek – grupas, kas izdzīvo līdz trīsdesmit, pavisam pārliecinošiem soļiem sasniedz arī četru un piecu gadu desmitu slieksni. Ir pārbaudīts! Ja nav bijis garu pasaules stadionu vai arēnu turneju, no kurām visi parasti atgriežas bagāti, bet noguruši un iztukšoti, tad piepildās Latvijas laimīgo grupu scenārijs – “Rūsa” ar katru gadu desmitu nevis pakāpeniski pazaudē auditoriju, bet iegūst arvien vairāk jaunu klausītāju, kas pievienojas rokenrola vētrās izdzīvojušajām vecajām un vairs ne tik kuplajām matu kodaļām klātajām galvām, kas kā vāki aizvien pasargā no visādām krītošām debesu draņķībām ar gadu desmitiem arvien vairāk briestošos ķermeņus. Tie jaunie klausītāji ir pavisam jauni rokeri, metālisti un panki, kuri nepavisam nav savu vecāku paklausīgie bērni, kas fano par senču muzonu, bet ir atraduši ceļu līdz “Rūsai” paši. Turklāt vēl to atzinuši par vienu no vai pat savu mīļāko latviešu grupu. Vismaz tā izteicās Latvijas mūsdienu panku koncertdzīves galvenais atdzīvinātājs un uzturētājs Dave Raven īsi pirms došanās uz filmā fiksēto “Rūsas” 35 gadu jubilejas koncertu. Tas notika pārpildītā Rīgas smagās mūzikas klubā “Melnā Piektdiena” 2022. gada 14. oktobrī. Ja ir grupas, kuras klausās metālisti un ir grupas, kuras klausās panki, tad “Rūsas” skanējums un arī novērojumi liecina, ka viņi, gluži tāpat kā angļu “Motorhead”, ar ko ne bez iemesla tikuši salīdzināti, patīk gan vieniem, gan otriem, vienīgi to angļu diemžēl vairs nav, bet “Rūsa” joprojām ir un būs.

Lai saglabātu savu dzīvo koncertu skanējumu un enerģiju, ko aiznest uz studiju un iekonservēt grūti, jau deviņdesmitajos gados bija iecere kopā ar Latvijas metālroka dzīves organizatoru Valdi Bērzvadu izdot kādu labi izdevušos koncertierakstu, bet diemžēl kasete ar to mistiskos apstākļos pazuda rokenrola melnajā caurumā. Un nu, vismaz ceturtdaļgadsimtu vēlāk, “Rūsa” to realizē (skaņa – Gints Lundbergs) kopā ar bildi (Jānis Štāls). Grupai sen nav iznācis jauns albums, bet nu jau ieilgušajās tā gaidās viņi aicina savus cienītājus ar aci un ausi izbaudīt Igora Lingas producēto koncertfilmu, kuras ievadā par gaviļnieci izsakās vairāki rokmūzikas pārstāvji, un pēc tam skan ne vien no galvas jau zināmie hiti “Tikai Rock’n’Roll”, “Lai Dzīvo 8.marts”, Bez Desmit Desmit”, “Sūdu Talka”, “Lietus”, “Hormonu Vētras”, “Tava Daiļā Seja”, bet arī parasti dzīvajos priekšnesumos un pat abos studijas albumos (“Uz Pērkoņkrēsliem”, 2008, “No Vāka Līdz Vākam”, 2013, balva “Zelta Mikrofons”) nedzirdamas dziesmas, jo jubilejas reizei tika sagatavota programma arī ar agrīno repertuāru, kas daudziem klausītājiem bija pārsteigums. Koncertā “Rūsa” pārsvarā spēlē savā pagājušā gada sastāvā – nemainīgais, mūžam omulīgais Viesturs “Poļiks” Polikarps ar basiem un asprātīgiem stāstiem iz dzīves savā piesmakušajā, pat tumšākajā un klusākajā naktī katru gulētāju modinošajā balsī, blondais Guntars “Gunča” Endzelis ar soloģitāras virpuļiem un kaucieniem, bet visu jēgu no bungu komplekta ar panākumiem cenšas izsist ārā Pauls Ozols, kurš gan savu agrākās iesaukas Čerka jeb Čirkainais aizmetni atstājis kāda dārdoša spēkrata sēdēkļu siltināšanai un vējiem, lai tiem jautrāk pūšas. Koncertā piedalījās arī Žerārs Filips, Agris Rostoks un Ilmārs Vekters no pirmā sastāva, arī citi „Rūsas”bijušie dalībnieki – Jānis “Levča” Levits un rokenrola klaviervirtuozs Gints “Zils” Žilinskis, “Rūsai” draudzīgās grupas – pēc vairāk nekā divdesmit klusēšanas gadiem atdzimusī pirmā latvju meiteņu rokgrupa “Šķembas”, mūsdienu hc/pankroka eksplozīvie karognesēji “Johnny And The Burnouts”, kuru krekli redzēti cieņpilni dilstam gan grupas “Tesa”, gan Rudaka kustīgajās mugurās, jo arī viens no šīs un grupas “Rebel Riot” dalībniekiem Roberts “Robis” Ceris laiku pa laikam uzspēlē ar “Rūsu”. No Rūsas ilggadējiem dalībniekiem iztrūka Tarass Kuzmenko – vēl viens roka bungu spēles monstrs, bet viņš toties piedalīsies akustiskajā priekšnesumā ATMODĀ pirms filmas, kuras beigās visi 35 gadu jubilejas koncerta dalībnieki satiekas uz skatuves uz dziesmām “Mēs, draugi” un “Cik ilgi”. Tiekamies!

Man nekā nav, / Kā tikai rokenrols / Man arī vairs nekā nevajag / Varbūt vienīgi tevi!

Preses relīzes autors: Uldis Rudaks

Be the first to comment

Leave a Reply