“Savējie sapratīs” otrās filmas “Septiņdesmitie. Spožums un posts” seanss LNB

31. oktobrī plkst 18:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notiks dokumentālo filmu triloģijas “Savējie sapratīs” otrās filmas “Septiņdesmitie. Spožums un posts” seanss un oficiāla filmas nodošana Latvijas Nacionālās bibliotēkas filmu fondā. Ieeja pasākumā bez maksas.

Pagājušā gadsimta 70. gadi mūzikā iezīmējās ar jaunās paaudzes rokmūziķu parādīšanos Latvijā. Iedvesmojušies no 60. gadu pasaules mūzikas grandiem, kā arī Latvijā atzinību guvušām pašmāju rokgrupām “Katedrāle”, “Eolika”, “2XBBM”, “Melody Makers” un citām, kas uz to brīdi bija jau izjukušas vai pārtraukušas darbību, parādās jaunas grupas – “Menuets”, “Santa”, “Stroncijs 70”,  vēlāk “Līvi”, “Sīpoli”, “Modo”. Izmantojot latviešu dzejnieku dzeju, top arvien vairāk oriģinālkompozīciju, kas ar zemtekstu palīdzību, vēsta par mūziķiem svarīgām, nacionālām tēmām.

Jau  kopš 60. gadiem grupu koncerti un deju vakari ir jauniešu iecienīti. Publika tajos jūtas brīva un bieži atļaujas “padomju cilvēkam nepiedienīgu uzvedību”. Rokmūziķiem piemēro ierobežojumus un aizliegumus, repertuārs tiek kontrolēts un dziesmas cenzētas. Jaunie komunistiskās ideoloģijas nesēji, kas labi orientējas aiz “dzelzs priekškara” notiekošajā, ir daudz zinošāki un savā rīcībā rafinētāki, tādēļ “kaitīgās rietumu ietekmes” apkarošana tiek uztverta nopietnāk un izpildīta – pedantiskāk. Tiek aizliegts “Liepājas dzintars” un  Mikrofona dziesmu aptauja. Tomēr tas neaptur mūziķus, kas atrod veidus, kā apiet funkcionāru radītos šķēršļus. Pašiem neapzinoties, tiek radītas roka kompozīcijas, kas ar mūziku un dziesmu tekstiem ceļ latviešu pašapziņu un veicina nacionālās identitātes saglabāšanu. Filma parāda laikmetu, uz kura fona turpina attīstīties latviešu nacionālā rokmūzika.

Filmas “Septiņdesmitie. Spožums un posts” varoņi: Zigismunds Lorencs / “Eolika”, Pits Andersons / rokenrola mūziķis, Valerijs “Seiskis” Saifudinovs / rokenrola mūziķis, Jānis Vanadziņš / blūza mūziķis, Juris un Leons Sējāni / “Menuets”, Andris Kronbergs / “Menuets”, Adrians Kukuvass / “Menuets”, Raimonds Bartaševičs / “Menuets”, Imants Kalniņš / komponists, Raimonds Pauls / komponists, Vladimirs Smirnovs / “Modo”, Viktors Lapčenoks / “Modo”, Vjačeslavs Mitrohins / “Modo”, Zigmars Liepiņš / komponists

Be the first to comment

Leave a Reply