Leģendāri mūziķi un unikāli mūzikas projekti vienkopus uzstāsies “Bilžu” Veterānu koncertā

Spread the love

Sestdien, 16. novembrī plkst.19.00, VEF Kultūras pilī notiks Mūzikas un mākslas festivāla “Bildes” Veterānu koncerts, uz vienas skatuves kopā pulcējot mūziķus, kuri festivālā piedalās kopš tā pirmsākumiem, kā arī mūziķus, kas īpaši šim koncertam izveidojuši kopprojektus. Festivāla mudināti, kopā sanākusi 80. gados populārā grupa “Vaidava”. Koncerta laikā VEF Kultūras pilī būs apskatāma arī mūziķu un mākslinieku veidota izstāde “Pastkastītes”.

Festivāls “Bildes” pirmo reizi notika 1985. gadā Rīgas Politehniskā institūta studentu klubā Anglikāņu baznīcā. Šajos gados “Bildēs” klausītājus priecējušas vairāk nekā 1500 grupas un projekti, kuros piedalījušies teju 4500 mūziķu.

“Faktiski “Bildes” ir vienīgais regulārais festivāls Latvijā, kas ir noticis katru gadu – nu jau 34 gadus pēc kārtas,” saka ģitārists Aivars Hermanis, kurš “Bildēs” arī piedalās jau kopš pirmsākumiem uzstājies neskaitāmos sastāvos. Šoreiz koncertā Hermanis uzstāsies kopā ar Ēriku Upenieku projektā “Bague Duo”. Šoreiz viņiem pievienosies jaunā dziedātāja Māra Kalniņa, kopā izpildot Hermaņa populāro dziesmu ar Igo tekstu “Vēstules un atklātnes”, kas programmā iekļauta, iedvesmojoties no šī gada izstādes tēmas “Pastkastītes”.

“Bilžu” Veterānu koncertā dzirdēsim arī grupu “Lādezers”. Līdz ar jauno dziesmu “Kā man laiku apvaldīt”, kas šajā vasarā ieguvusi savu vietu radio programmās, Inga Ulmaņa un Aigara Voitišķa vadītais “Lādezers” atkal uzsācis darbību. Drīzumā tiks publiskots jaunais singls – “Gadalaiki”. Grupā tagad darbojas arī dziedātāja Anete Kozlovska. Jautāts par festivāla atmiņām, Ingus Ulmanis spilgti atceras “Bilžu” pirmsākumu koncertus un tajos valdošo revolucionāro garu. Festivālā viņš debitēja 1986. gadā grupas “Jumprava” sastāvā. “Šis koncerts “Bildēs” bija viens no mūsu pirmajiem koncertiem. Atceros, kādam no skatītājiem uzdāvinājām savu ierakstu lentē, un tas tik jaunai grupai toreiz bija liels žests!” saka Ulmanis.

Savukārt 80. gados populārā grupa “Vaidava” tikai šogad debitēs “Bildēs”! Līdz šim grupas līderis-basģitārists Pēteris Šiliņš festivālu ir vērojis, pats esot starp skatītājiem. “Pēdējo reizi “Vaidava” koncertā uzstājās tieši pirms 10 gadiem. Tagad atkal savācāmies kopā, lai uzspēlētu savus 80. gadu hītus “Bilžu” koncertā! Nākamais koncerts droši vien atkal būs pēc 10 gadiem,” nosmej Siliņš. Plānots, ka koncertā izskanēs dziesmas “Pusnakts stundā” un “Tu būsi vēl”, un, ļoti iespējams, arī “Kafijpupiņas”, kas savā laikā bijusi asprātīga protesta dziesma. “Dziesma “Kafijpupiņas” tika sacerēta un izpildīta saistībā ar kafijas desmitkārtīgu uzcenojumu, kas toreiz, Padomju laikos, bija desmitkārtīgs. Mēs šo notikumu kariķējām caur dziesmu un ikkatrs koncertā esošais saprata, par ko ir runa,” atceras Siliņš.

“Festivāls “Bildes” sev līdzi vienmēr nesis improvizācijas un jaunrades garu, ” saka Varis Vētra, kurš ir bijis ilggadējs “Bilžu” Veterānu koncerta vadītājs, bet šo pienākumu nu ir atdevis Ērikam Lokam, turpinot uzstāties kā mūziķis. Vētra ļoti novērtē festivāla radošajās nometnēs valdošo atmosfēru, iespēju apgūt jaunas radošās prasmes, kā arī kopā ar citiem dalībniekiem sarakstītdziesmu vai pat izveidot jaunu muzikālo projektu, kas vēlāk arī izskan “Bilžu” Veterānu koncertā. Tā, piemēram, nometnē kopā sanākuši projekti “Stiprās sievas” un “Denktie vīri”.

“Radošajā nometnē pārspriedām savas sajūtas par festivālu. Ļoti daudzi cilvēki sacīja, ka viņi gaida “Bildes”! Tie mūziķi, kas ļoti daudz koncertē, varbūt festivālu uztver vienkāršāk. Tiem, kas koncertē mazāk, “Bildes” ir gada notikums, ” pārdomās dalās Vērta.

“Bilžu” Veterānu koncertā uzstāsies – “COLT”, “Stiprās sievas” un “Ogas”, “Dzidriņas megasistēma”, “Lādezers”, “ARMANDSOUND”, JĀNIS BUKUMS, Māra Kalniņa un “Bague Duo”, Varis Vētra, Ineta Rudzīte, “The Cucumbers”, Juris Pavītols, “Denktie vīri”, “Vaidava”, Horens Stalbe un “Riga Reggae”, “Exiled in Brussels”, “Pērkons” un citi. Koncertu vada – Ēriks Loks. Biļetes uz koncertiem nopērkamas “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā bilesuparadize.lv.

Jau ziņots, ka 16. novembra pusdienlaikā, plkst.12.00, turpat VEF Kultūras pilī notiks arī “Bilžu” koncerts bērniem, kurā uzstāsies – “Dzeguzīte”, “Knīpas un knauķi”, “Kolibri”, “Poppy”, “Momo”, “Tev un man”, “Vējā”, “Podziņas”, Nila Īles mazo perkusionistu grupa “SAFARA”, Križeviču ģimene, “Notiņas”, “Momo”, dejos “Dzirnas”, Māris Pūris un Ādažu Mākslas un mūzikas skolas deju programmas audzēkņi.

Starpbrīdī – visiem apmeklētājiem garšīgs pārsteigums no “Druvas saldējuma”.

Festivālu rīko “BILŽU BIROJS”.

Be the first to comment

Leave a Reply