Kurzemē topošajā kuršu sētā notiks otrais festivāls “Bandava”

18. un 19. augustā Dienvidkurzemē aicinām uz otro festivālu “Bandava”, ko iecerēts tematiski veltīt kuršiem, to dzīvei vēlajā dzelzs laikmetā un turpmākajos gadsimtos. Šogad brīvdabas pasākumā būs apvienota smagās mūzikas programma, Senais ciems, kurā darbosies vēstures rekonstrukcijas klubi, kā arī vairāki tematiski stāstījumi un darbnīcas.

Apmeklētājiem tā būs tikšanās ar Latvijas laukiem mūsdienās – grantēts pievedceļš, bezmaksas autostāvvieta un telšu pilsētiņa pļavā, Kurzemes augusta noskaņa un iespēja līdzdarboties un iegūt kādas jaunas iemaņas vai zināšanas.

Piektdien, 18. augustā, notiks koncerts, bet sestdien, 19. augustā,  – programma visas dienas garumā no pulksten 10, kad būs atvērts Senais ciems. Pa dienu neliels folkmūzikas koncerts, savukārt pievakarē uzstāsies smagās mūzikas grupas no Latvijas un populārā folkroka grupa no Lietuvas “Lietis”, kas atdzīvina lietuviešu polifoniskās tautasdziesmas – sutartines rokmūzikas aranžējumā. Ģitāras skaņas, ritma un arhaisko polifonisko tautasdziesmu melodijas un mūsdienīgas interpretācijas piesaista daudzus klausītājus. Silta akustiskās ģitāras skaņa kopā ar senām un laikmetīgām dziesmu interpretācijām saplūst svaigā sakausējumā, veidojot meistarīgas ritma gleznas. Daudzi tūkstoši Latvijā grupu “Lietis” iepazina, kad tie iesildīja “Skyforger” metāloperas “Kurbads” koncertu Lucavsalā.

Par grupām no Latvijas.  Šovasar uz skatuves varēs redzēt izlasi no pašmāju smagās mūzikas skatuves. Uzstāsies  drūmmetāla klasiķi CATALEPSIA, ekstrēmā metāla grupa DARRVA, jaunā, spilgtā blekmetāla grupa UGUNS, enerģiskie IRON WINGS, atmosfēriskā blekmetāla grupa HESYCHIA , grupa ar savu īpašo rokrakstu ZIEMINIEKI un projekts VAAKS / VAKUUMS, kas eksperimentē ar skaņu un izmanto garus pūšaminstrumentus, piemēram, didžeridū. Metālmūzikas cienītājiem īpaši interesanta var būt drūmmetāla grupa PROCCESSION no Cēsīm, kas pēc ilgākas pauzes atgriezusies koncertdzīvē. Uzstāsies savdabīgais mūzikas fenomens ELKUPE, kuru mēdz pieteikt arī kā eksistenciālu rokmūziku ar tautas mūzikas un postžanru ietekmēm, un alternatīvā metālroka smagsvars APĒDĀJS.

Par stāstījumu telti. Sestdien notiks tematiskie stāstījumi (sākums pulksten 10.30). Ieskatam dažas tēmas. Arheologs, Dr. hist. Rūdolfs Brūzis lasījumā “Kuršu arheoloģija un vēsture Livonijas periodā: 13.–16. gs.” iepazīstinās  ar vairākām Livonijas laika kuršu pasaules tēmām: kuršu telpu, dzīvesvietām, dzīvesveidu, priekšmetiem un garīgo pasauli. Arheologs Jānis Meinerts runās par Kurzemes pilskalniem un, izmantojot vienotus izvērtēšanas kritērijus, mēģinās atsijāt īstos pilskalnus no tādām vietām, kuras kā pilskalnu vismaz pašlaik droši apstiprināt nevaram. Kultūrvēsturnieces, Dr. art. Ievas Pīgoznes stāstījums “Mitoloģiskie priekšstati par seno apģērbu un krāsām” būs par to, kādi mitoloģijā un ticējumos balstīti uzskati pastāvējuši senajā sabiedrībā un kā tie ietekmējuši ikdienas dzīvi. llggadēja rekonstruktore ar specializāciju tērpu un rotu pētniecībā Gunta Deģe (rekonstrukcijas grupa SENZEME) sniegs ieskatu vēlā dzelzs laikmeta tērpos un rotās  — ko valkāja un kādas rotas lietoja maztautas, kas bija piederīgas mūsdienu Latvijas teritorijai? Pēc lasījuma sestdien interesenti viņu varēs satikt Senajā ciemā un pielaikot dažādus tērpus un rotas.

Par Seno ciemu. Iespēja pataustīt un piemērīt cita laikmeta apģērbu, bruņojumu, sadzīves priekšmetus. Apmeklētājus aicinās iesaistīties spēlēs. Būs arī iespēja izmēģināt roku lokšaušanā. Notiks vēstures rekonstrukcijas kluba “Exercitus Rigensis” rīkoti seno baltu karavīru paraugdemonstrējumi un noteiktos laikos arī citas aktivitātes.

Sestdien būs arī tradicionālā akmens alus darbnīca — vairāku stundu ilgs process, ieskaitot akmeņu karsēšanu. Alu brūvēs meistars Uģis Pucens no starpnozaru mākslas grupas SERDE.

Par Bandavu.  Brīvdabas saiets notiks Dienvidkurzemes novada Kazdangas pagasta “Upīšu” teritorijā, kur 2021. gadā trīs sabiedrisko organizāciju kopdarba rezultātā pakāpeniski uzsākta kultūrvieta “Bandava” (bandava.lv) jeb kuršu sēta. Kontekstam minams fakts, ka šis lauku apvidus ir piederīgs kādreizējai Bandavai, kas ir viena no vēlā dzelzs laikmeta kuršu zemēm. Proti, 13. gadsimtā kuršu teritorijas administratīvo vienību skaits bija pieaudzis līdz deviņām. Lielākā no kuršu zemēm tolaik bija Bandava, kas robežojās ar Ventavas, Piemares, Duvzares un Cekļa zemēm.

Ar “Bandavu” iecerēts radīt saskarsmes iespēju ar dzīvo vēsturi un piedāvāt iespējas apgūt jaunas iemaņas. Vīzija saistīta ar Dienvidkurzemei raksturīgo vērtību, tradīciju un kultūrvides saglabāšanu. Idejas autoru un īstenotāju mērķis ir izveidot nākotnē dzīvās vēstures un pasākumu norises vietu, radot iespējami autentisku vidi un aktīvās / līdzdalīgās saskarsmes iespējas ar kultūras mantojumu.

Pasākuma informatīvā un izglītojošā daļa notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda Latviešu vēsturisko zemju attīstības programmas atbalstu (Kurzemes plānošanas reģions). 

Praktiskā informācija

Uz festivālu var iegādāties divu dienu biļeti vietnē ticketshop.lv (ņemot vērā vietas specifiku un to, ka tā ir tapšanas stadijā, biļešu skaits ir limitēts).

  • Piektdien, 18. augustā, teritorija atvērta no pulksten 16.
  • Bērniem līdz 13 gadu vecumam (ieskaitot) ieeja festivālā vecāku pavadībā ir bez maksas.
  • Sestdienas pasākumam būs pieejamas vienas dienas biļetes, ko var iegādāties pasākuma dienā uz vietas. Tai ir divas iespējas: tikai dienas programma (līdz 17.00) vai pilna sestdienas programma, ieskaitot vakara koncertu.
  • https://www.bandava.lv/festivals-bandava-2023/

Autostāvieta atrodas pļavā (pavisam netālu no norises vietas). Apmeklētāji var nakšņot telšu pilsētiņā festivāla teritorijā (šogad citā pļavā, lai ērtāk). Festivāla teritorijā, ieskaitot telšu pilsētiņu, aizliegts ienest jebkādus dzērienus. Izņēmums ir dzeramais ūdens, kas nav stikla pudelēs. Pasākums ir draudzīgs mājdzīvniekiem (suņiem), taču to turētājiem par dzīvnieku ir atbildīgi jārūpējas.

Apkārtnē ir daudz ko apskatīt. Gan Aizpute, gan festivāla norises vietai tuvējā Kazdanga tālākiem festivāla viesiem var kļūt par interesentu jaunatklājumu vai atkaltikšanos – tās ir vietas ar raksturu un saistošiem apskates (gan kultūrvēsturiskiem, gan dabas) un atpūtas objektiem.

Be the first to comment

Leave a Reply