Krogs “Zobens un Lemess” pasākumā aicina svinēt Baltu vienības dienu

Spread the love

Baltu vienības dienas priekšvakarā – 21. septembrī – krogs “Zobens un Lemess” (A.Briāna ielā 10, Rīgā) aicina uz kopābūšanu pasākumā, kas vakara gaitā no viduslaiku spēlēm, neformāla priekšlasījuma par notikumiem zemgaļu pilskalnos 12.-13gs.  pārtaps koncertā. Sestdien pagalmā uzstāsies elektro akustiskais etno-duets Biruta Ozoliņa un Uģis Prauliņš, folkroka grupa “Symbolic” un grupa no LIetuvas “Lietis Band”, ko  Latvijā plašāka publika iepazina pirms metāloperas “Kurbads”. 

Turpinot aprīļa vidū iedibināto praksi rīkot āra pasākumus, krogs “Zobens un Lemess” jeb tautā saukts par zobenkrogu aicina uz tematisku pasākumu, kas sabalsojas ar Baltu vienības dienas ideju stiprināt Latvijas un Lietuvas saites un kultūru mijiedarbību. 

“Pasākuma ieskaņā vēstures rekonstrukcijas interesenti varēs būs vērot  seno baltu karavīru cīņu paragdemonstrējumus.Būs arī ieroču stends ar  seno bruņu un ieroču kopijām. Visu drīkstēs pamērīt un aptaustīt! Arī skatītāji būs aicināti piedalītie cīņās, bet ar tā sauktajām ieroču  “maigajām” kopijām. Tos, kam prāts stiprāks par dūri, īpaši aicinām izmēģināt roku viduslaiku spēlēs. Dalībniekus ceram ieraudzīt arī veiklības stafetēs, dūšīgajiem apsolām iespēju iedzīvoties arī kādā balvā!  Vārīsim tēju, kalsim monētas, liesim alvu,” tā informē biedrības “Exercitus Rigensis” vadītājs Juris Nečajevs.

  • Krogs un pagalms apmeklētājiem atvērts no pulksten 15.00. 
  • Aktivitātes un rosība pagalmā sāksies ap pl. 16.00 – paraugdemonstrējumi, viduslaiku spēles, tēja, apmeklētāju sacīkstes utt. 
  • Pulksten 17.00 biedrības “Latvijas pilskalni” pārstāvja Gata Kalniņa neformāls priekšlasījums – versija par notikumiem  zemgaļu pilskalnos 12.-13. gadsimtā. Sarunu bagātinās projekcijas.
  • Pulksten 19.00 sāksies koncerts. Programmā elektro akustiskais etno-duets Biruta Ozoliņa un Uģis Prauliņš, folkroka grupa “Symbolic” un grupa no Lietuvas “Lietis Band”.
  • Darbosies bufete. 

Ieeja par ziedojumu mūziķu honorāriem.  

Biruta Ozoliņa & Uģis Prauliņš (Latvija)

Elektro akustisks etno-duets. Izveidojies 2019. gadā, radoši apvienojot akadēmiski izglītotus mūziķus, kuri savulaik piedalījušies jaunā folkloras viļņa kustībā Latvijā. Duets radoši izmanto Latvijas novadu folkloras, ambientās un akadēmiskās mūzikas, kā arī jazz un rock elementus.

Pašlaik dueta uzmanības centrā ir Birutas Ozoliņas līdz šim nerealizēto progresīvā roka/ fusion oriģinālskaņdarbu motīvi, Latgales un Livonijas skaņu mākslas tradīciju mantojuma atdzīvināšana. Duets apzināti izvēlas dalīties ar skaņu iespaidiem nelielās, nepieradinātās vietās, lai pamazām pietuvotos savu ideālu neviltotam patiesīgumam, bez pompa, bez popularitātes, gandrīz – meditācija, varbūt pārbaudījums? – pašiem sev.

Symbolic (Latvija) – uzrunā savus klausītājus ar latviešu tautasdziesmās rodamo poētisko valodu un simboliku. Grupas mūzikā dominē rokam raksturīgi ritmi un ģitāru skanējums apvienojumā ar kokles un citu tautas mūzikas instrumentu radīto noskaņu. Folklora joprojām ir svarīga latviskās kultūras un identitātes sastāvdaļa. To arī grupa vēlas nodot savam klausītājam. Symbolic vēlas uzrunāt klausītājus, kuriem ir piederības un atbildības izjūta pret savu tautu, zemi un senčiem, kā arī jebkuru, kam ir interese par latviešu tautas kultūru un vēsturi.

Lietis Band (Lietuva) – jauns projekts, lai gan  mūziķi – Marius Būda, Aurimas Lemežis, Eglė Pakšytė un viņu kolēģi – jau ir zināmi daudziem klausītājiem Lietuvā. Grupā darbojas vairāki bijušie populārās folkroka grupas “Žalvarinis” dalībnieki. Mūziķi apvienojušies, lai atdzīvinātu lietuviešu polifoniskās tautasdziesmas – sutartines. Ģitāras skaņas, ritma un arhaisko polifonisko tautasdziesmu melodijas un mūsdienīgas interpretācijas piesaista daudzus klausītājus, nesen augustā šo grupu varēja  dzirdēt kā metāloperas “Ķurbads”uzveduma iesildītājus.  Silta akustiskās ģitāras skaņa kopā ar arhaiskām un laikmetīgām dziesmu interpretācijām saplūst svaigā sakausējumā, veidojot meistarīgas ritma gleznas. 

Šogad martā krogs “Zobens un Lemess” nosvinēja divu gadu jubileju. Krogs cieši saistīts ar brīvdabas festivālu “”Zobens un Lemess”, tā gaisotni, publiku, mūzikas un arī amatalus izvēli, vienkopus pulcējot gan alternatīvas mūzikas smagākā gala klausītājus, gan citādi domājošos.  Vēsturnieku rindās ir dažādi skatpunkti par pašu Saules kauju un faktiskajiem tās apstākļiem, tajā skaitā 1236. gada septembrī notikušās Saules kaujas atbilstību baltu vienotības ideālam. Lai nu kā, tā bija smags trieciens Zobenbrāļu ordenim un ietekmēja Baltijas krusta karu procesu, savukārt šodienas cilvēkam ir brīva izvēle atsaukties atceres dienas simboliskajam aicinājumam – spēcināt Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju attiecības. To tad arī darīsim sestdien, 21. septembrī, no pulksten 15.30.

Be the first to comment

Leave a Reply