Festivāls Zobens un Lemess pārceļas uz Bausku un izziņo pirmos māksliniekus

Grupa "Moonsorrow" | Publicitātes foto
Grupa "Moonsorrow" | Publicitātes foto

Ceturtais mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāls Zobens un Lemess nākamā gada vasarā smagas mūzikas un tautas tradīciju cienītājus gaidīs no 15. līdz 17. jūnijam gleznainajā Mūsas un Mēmeles satekā, Bauskas pilskalna estrādē. Jau zināmi arī pirmie mākslinieki, kas uzstāsies festivālā – pagāniski metāliskie somi Moonsorrow, ķeltu folkmetāla apvienība Cruachan no Īrijas, baltkrievu pagānmetālisti Gods Tower un folkmetālisti Folcore, kā arī pašmāju tumši eksperimentālā folka apvienība Rāva. Savukārt par festivāla Zobens un lemess centrālo notikumu 2018. gada vasarā kļūs pašmāju jaudīgākās folkmetāla grupas Skyforger lielkoncerts, kas būs veltīts leģendārā albuma Kauja pie Saules 20 gadu jubilejai.

Somu metālisti Moonsorrow jau kopš deviņdesmito gadu vidus savu tumšo, blekmetālam raksturīgo skanējumu papildina ar elementiem no somu folkloras – taču, atšķirībā no vairākām reģionā spēlējošām grupām, Moonsorrow distancējas gan no tā dēvētā vikingu metāla, gan dzīvespriecīgā folkmetāla, tā vietā klausītāju ievedot drūmas mitoloģijas pārpilnā pasaulē. Ne velti jau kopš agrīnajiem ierakstiem Moonsorrow ir atteikušies no dziesmām angļu valodā, un viņu tekstos bieži vien var atrast tiešus citātus no seno skandināvu dziedājumiem. Pagāni pēc pārliecības, metālisti pēc muzikālajām izvēlēm – Moonsorrow pamatoti tiek uzskatīta par vienu no žanra kulta grupām.

Pagānmetāla grupa Skyforger tiek uzskatīta par vienu no lielākajām ne tikai Latvijas metāla scēnā –stingri nostrādāts muzikālais rokraksts, pilnīga apdziedāto vēstures stāstu un leģendu apzināšana, kā arī godīgums pret klausītāju to padarījis par nozīmīgu metālmūzikas skatuves sastāvdaļu visā pasaulē. 2018. gadā paies 20 gadi, kopš Skyforger laida klajā savu pirmo albumu, Kauja pie Saules, un festivālā Zobens un lemess varēs piedzīvot unikālu šī albuma pilnu atskaņojumu lielkoncerta formātā, un ne tikai.

Ķeltu metāla vieni no spilgtākajiem pārstāvjiem Cruachan vienlaikus tiek uzskatīti arī par vieniem no folkmetāla žanra pionieriem. Deviņdesmito gadu sākumā Dublinā radusies metālmūzikas apvienība savā daiļradē iedvesmojas no Īrijas leģendām, īru tautas folkloras, koncertos uz skatuves kāpj tērpušies kiltos un valdzina ar savu tiešo, tomēr vienlaikus tik melodisko brutalitāti un skaņas tīrību.

Pagan/ doom metal izpildītāji Gods Tower ir viena no pirmajām slavenākajām metal žanra grupām bijušās PSRS teritorijā un dzimtajā Baltkrievijā, kas savu muzikālo līniju ietur jau kopš astoņdesmitajiem gadiem. Savā mūzikā viņi godina gara brīvību, tautas pašnoteikšanos un tur godā senās baltkrievu tradīcijas, apvienojot tos ar laikmetīgās metālmūzikas elementiem. Savukārt baltkrievu šamaniskā folkmetāla pārstāvji Folcore piedāvās tradicionālu folkmetālu ar sieviešu vokālu, izjustas melodijas un negantu enerģiju, kamēr par eksperimentālu “tumšo folkumūziku” festivālā parūpēsies latviešu apvienība Rāva.

Starptautiski atzītas metālmūzikas apvienības, labākais no pašmāju smagās mūzikas, tautas tradīcijas, ieskats vēsturē – to un vēl vairāk jau ceturto gadu piedāvās mūsdienu etniskās mūzikas un seno amatu festivāls Zobens un lemess, kas nākamgad no 15. līdz 17. jūnijam notiks Bauskas pilskalna estrādē.

Arī 2018. gadā festivālā uzstāsies gan jau plaši pazīstami un atzīti mūziķi, gan arī jaunākas grupas, kas daudziem var kļūt par atklājumu, būtiski papildinot muzikālos apvāršņus. Tāpat festivālā notiks seno amatnieku meistarklases, lekcijas un eksperimenti, apmeklētāji varēs nolūkoties vēstures rekonstrukcijas klubu piedāvātos cīņu paraugdemonstrējumos un vērot krāšņas ugunsskulptūras.

Nakšņošana festivālā paredzēta apsargātā telšu pilsētiņā, kas tiks izvietota festivāla teritorijā. Uz vietas būs pieejami visi nepieciešamie pakalpojumi, tostarp labierīcības, kvalitatīva ēdināšana, atspirdzinoši dzērieni, medpunkts, kā arī veldzēties gribētājus gaidīs gleznainās Mūsas vai Mēmeles pludmale.

Biļetes uz festivālu Zobens un lemess 2018 jau var iegādāties iepriekšpārdošanā TicketShop.lv: https://www.ticketshop.lv/site/events/view/2447 

Pirmo 50 biļešu cena 23 EUR, tuvojoties festivālam to cena pieaugs.

Be the first to comment

Leave a Reply