Autors: Jānis Blumbergs (www.infotop.lv)
Cilvēki vēlas dzīvot salīdzinājumu pasaulē: katram mūzikas modelim – projektam – sava skaņa. Arī noskaņa, noskaņojuma un garastāvokļa izpratnē. No ikdienā sastopamas vienveidības izceļas projekti, kurā katrs var palikt individuāls un, iespējams, neatkārtojams. Ik reizi pārvarot domas augstumu. Mūzikai nav nepieciešamības pēc robežas, jo kur mūzikā sākas robeža, tur beidzas doma.
Latvjiem dziesmiņa nekad nav bijis svešvārds. Ar to tad arī sākas Jauno Jāņu orķestra pavisam svaigais, 2018. gada 5. maija CD albums.
Šoreiz minēsim atsevišķas šā projekta personas: Juris Kaukulis, Ieva Strode, Valērijs Cīrulis un citi – ”Dziesmiņ, manu mīļo dziesmiņ!/..Ar dziesmiņ’ saule uzlēkusi,/ Ar dziesmiņ’ lēca mēnestiņš./ Ar dziesmiņ’ cēlos rītiņā,/ Dziesmiņ’ dziedāj’ tēvs, māmiņa/ Ar dziesmiņ’ mani sagaidīja…” tikai Jurim Kaukulim raksturīgs dainošanas paņēmiens. Juris nekad nav nedz lielījies, nedz slēpis, ka ir biežs viesis pie mūsu Dainu skapja.
Locīt dainas var arīdzan tā – Dainu skapja 13. sējums! Kas gan šajā sējumā atrodams? Dainas savā latvju spožumā. Skaidrs, ka šis nav domāts maziem bērniem, lai gan – ja gadās redzam tos klausoties šo albumu, nerājiet! Vismaz zinās latvju aso mēli locīt. Nākamais skaņdarbs ”Salti pūta ziemas vēji”: ”Sniedziņš sniga, sniga putināja… Sedzu, sedzu savu mīļoto. Salti pūta ziemas vēji, Tāli tautu tīrumiņi.” Citiem latviskiem vārdiem sakot: ”Kal kamanas vasarā’i, dar’ ratiņus ziemiņā (sena latvju gudrība)!”
Senie latvieši vienumēr cienīja vecāko padomu, nākamajā tautas vācelītē ”Vecaistēvs”. ”Vecaistēvs kad mežā brauca,/ Iesabozies kažokā,/ Čīkst kamanas, zviedz kumeļš,/ Laida pats gavilēs.” Ko tur vēl piebilst? Tad jau arī tituldziesma ”Ieviņa”. “Ieva, ieva, ieva, ieviņa ziedus sarietuse,/ Gaida, gaida, gaida pilna, pilna mēnestiņa./ Vārna, vārna, vārna mietu, mietu notupēja/ Siltu, siltu vasariņu gaidīdama.” Tālāk seko Dainu 13. sējums, citiem vārdiem – bērniņ, kur tu ņēmi to dziesmiņu? Atbilde – ”Aiz jūriņas”, jo ”Tālu, tālu, aiz jūriņas, Pērkonītis ducināja. Tālu, tālu, aiz jūriņas.”
Tādas, lūk, dziesmas tuviem un tāliem. Mūzika? Nedrukāsim te tagad notis un instrumentu sarakstu. Tas jādzird, jāizjūt un jāsajūt pašiem.
Reiz bija kāda zināma diena 2013. gadā, kad tika aizsākts Jauno Jāņu orķestris ar albumu ”Kālabad” un Latvijas galvaspilsēta, šim albumam iznākot gaismiņā, kļuva par European Union prezidējošo pilsētu. Tieši todien, kad Rīga uz vienu (1) dienu uzticēja šīs tiesības Siguldai. Tikai nekur nav teikts, ka Sigulda kaut kad jelko ir atdevusi atpakaļ… Varbūt, kad Jāņi jaielīgo, kāds attapsies, ka jāsvin gan kalendāra īstajos datumos.
Leave a Reply
Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.