Simtsgades putra jeb vāru vāru putriņu!

Spread the love

Autors: Uģis Glāzītis

Viena draudzene bija devusi ziņu, ka viņas mazajai čiepai skolā likuši zīmēt putru! Es īsti nesapratu, kā tas ir  – zīmēt putru? Mums skolā parasti lika ēst putru, kas nebija īpaši garšīga, bet tagad 21 gadsimtā – nu mazulīt uzzīmē onkuļiem putru! Man vēl bija cerība, ka zīmēšanas skolotāja pēc ballītes un jautrā prātā uzdevusi bērniņiem zīmēšanā uzdevumu ar āķīti zīmēšanā citā rieksta uzdevums – uzzīmē putru un tā lai smaržo. Bet štrunts ar to visu. Uzdevums bija – uzzīmēt 100 gades putru!!! Kā var bāzt visos caurumos to simtgadi! Tad nu ja ir pieminēts vārds simtgade, tad vajadzētu jau šai akcijai būt labi apmaksātai no slavenā 100 gades dzīru budžeta. Un skatos Veselības ministrijas lapā liels virsraksts “Lai popularizētu putru kā veselīgu ēdienu, tika rīkotas Simtgades putras brokastis bērniem” (http://www.vm.gov.lv/lv/foto_galerija/?gid=349&fbclid=IwAR3BfpkU5zeDkVERK9IETPG-7dC4xDc2I7A1d-_hWGknUClWfSIOufiJ9do) .

Lielie onkuļi bērniem iedos paēst putru, bet tikai tiem kuri vispirms būs putru uzzīmējuši. Foto galerijā, kur ministrijas ierēdņi stāv aplītī un ar trīsgadnieka cienīgu centību viens otra plaukstā ar pirkstu maisa putriņu un skaita vāru, vāru putriņu! Cik zinu , tad ministrijas šādus pasākumus pa velti netaisa. Šādam pasākumam tiek piešķirts budžets. Veselības ministrijai ir bardaks kompensējamo zāļu jomā, rindas pie speciālistiem, e-veselība nestrādā, bet tur lieli onkuļi aplītī vāru vāru putriņu, tam došu, tam došu un tam tinkš pa pieri! Zem fotogrāfijām apraksta arī ģeniāls : “18.10.2018. Lai popularizētu putru kā veselīgu ēdienu, Putras mēneša ietvaros 18.oktobrī tika rīkotas Simtgades putras brokastis bērniem. Bērni kopā ar šefpavāri Svetlanu Vinogradovu pagatavoja vienu no simtgades putrām, dalījās savās zināšanās par putru kā mūsdienu gastronomisko mantojumu, kā arī izglītoja, kā pagatavot garšīgas un vienlaikus veselīgas putras. Skolēni tikās ar Veselības ministrijas speciālistiem, lai pārspriestu veselīga dzīvesveida nozīmi veselības saglabāšanā un putru lomu daudzveidīgā un veselīgā uzturā.”

Ģeniāli! Izrādās ir pat vesels Putras mēnesis! Tika rīkotas 100gades putras brokastis bērniem! Simtsgades putras brokastis! Bērni dalījās savās zināšanās ar šefpavāri Svetlanu par putru kā gastronomisku mantojumu! Paskatoties uz tiem bērniem es domāju ka viņi labākais ko varētu zināt ir tas ka putra ir paciņās, kuras aplej ar ūdeni un tad var ēst. To es zinu pēc sava jaunieša. Tad vēl labāk ir pēdējais teikums šajā aprakstā. Skolēni tikās ar VM speciālistiem lai pārspriestu putras lomu uzturā! Tas ir ģeniāli.

Kas būs nākamais no VM gastronomiskā departamenta fenomens? Kā var nodarboties ar muļķībām. Bērniem forši, ekskursija un iespēja paputroties, bet ierēdņiem izskatās, ka te ir kaut kāda spalvu spodrināšana. Labi var būt putras nedēļa, vai kā šobrīd ir putras mēnesis, bet kāda mārrutka pēc tur ir iesprausta simtsgade? Kas ir simtsgades putra. Vai tiešām Veselības ministrijai ir jāorganizē putras ēšanas dienas skolēniem, atvainojos simtsgades putras ēšana skolēniem. To var uzticēt dažādām nvo, kurām rūp veselīgs uzturs un tā popularizēšana. Cik var just , tad Veselības ministrijai nerūp ne veselīgs uzturs, ne tā popularizēšana. Ja tā būtu, tad nebūtu tik dramatiska situācija veselības aprūpē.  Es saprotu, ka VM ierēdņiem vajag savu grūto darba dienu iekrāsot un pa laikam iepīt kādu jauku nodarbi, kaut vai apspriest putras nozīmi barības ķēdē ar pirmklasniekiem. Bet šo pasākumu padarīt mārketingam pievilcīgāku un piespraust galā 100gadi, tas ir ģeniāli. Uzreiz tāds lielāks svars, tāda nopietnība un svarīgums. Interesanti kāds izskatās projektiņš, ko VM rakstījusi un iesniegusi kaut kur lai dabūtu šādam svarīgam pasākumam finansējumu? Varēja taču arī 100 gades zāļu tirgus, 100 gades rinda pie ārsta, 100 gades e-veselība u.t.t.  uzreiz jūtams valstiskums, svarīgums un zināma rūpe par Latviju un tās 100 gadus seno tradīciju saglabāšanu. Zīmēsim 100 gades putras un jutīsimies labi ēduši, jo veselīgi ēst nav pārēsties.

Be the first to comment

Leave a Reply