Latvietis, Latviete

Autors: Uģis Glāzītis

Viss kas ir par daudz, tas par skādi. Laiku atpakaļ parādījās tie stilīgie uzraksti Latvietis un Latviete, ja nemaldos viena mūsu dzejas dižgara rokrakstā. Bija jauki un stilīgi. Čaļi devās ekstrēmā piedzīvojumā lai no Austrālijas ar močiem atbrauktu līdz Latvijai un bija rotājušies ar šāda uzraksta cepurēm. Feini.

Kāda seksīgā latviete starp saviem priekšējiem diviem, apaļajiem lepni izstaipījusi uzrakstu Latviete. Feini. Maziem bērniem Tkrekli rotāti ar šo uzrakstu. Feini. Bet nu jau sāk par daudz ekspluatēt šo uzrakstu. Nu jau sāk nedaudz kaitināt.

Redzot uzrakstu Latvietis vai Latviete, vismaz man, ir tāda iekšējā pārliecība, ak šī uzraksta nēsātājs ir savējais un uz viņu dusmoties nevar. Tāds nomierinošs uzraksts. Bet kad ieej lielveikalā, kur kaut kāds drēbju veikals un gandrīz uz katras preces ir uzspiests šis uzraksts, neskatoties vai tas ir maisiņš vai mētelis, tad nedaudz parauj uz vēmienu. Ja vēl veikalam nosaukums tāds, lai nedod Dievs, kāds nepadomātu ka tas nav no Itāļijas modes skatēm pēdējo kolekciju izpārdotājs.

Un lai tik pasarg  Dies , paskatoties uz slāviska izskata pensionāru vecuma briedumā esošajām pārdevējām, kāds nepadomā ka pārdevējas nav izbijušas Itālijas modes skatēs dalību ņēmušas modeles. Briesmīgi skatīties kā ar greizu saprašanu par mārketingu izposta tādu stilīgu dizaina uzrakstu.

Pirms parādījās šis uzraksts bija vienkāršāk. Brauc mašīnā un ja kāds blakus braucējs kaut ko ne tā izdara, kā tajā brīdī domā tu, un ja vēl tam citajam pie spoguļa vai antenas ir piesieta georga lentīte. Nu tad, vismaz manā gadījumā, gāja vaļā. Viss skolas laikā krievu valodas stundās aizliegtais vārdu krājums. It kā vēstījums tam tur otram. Un ja tas otrs bija tik pat “gudrs” kā es tajā brīdī, tad divi tefteļi pie aizvērtiem auto logiem viens otram atgādina piemirstos krievu valodas vārdiņus 😊 . Ārā reti kad kāds kāpj ārā skaidroties 😊. Nervozākie kā kulmināciju , no ārzemju filmām samācījušies, parāda vidējo pirkstu un tad laikam iestājas ekstāze, ka savu sakrāto negācijas vilni ir izkliedzis. Tad bija skaidrs.

Georga lentīte, tātad krievs un viņam var atprasīt man zināmos sliktos vārdiņus vai es pareizi izrunāju, un ja ne tad lai pielabo. Bet tagad?

Braucu un priekšā veidojas sastrēgums , visi draudzīgi bremzē, bet kur gadījies kur ne viens volvo, kurš pēc skata savā dzīvē nepiedaloties karā , to ir piedzīvojis (friči gājuši pāri) ar ieskrējienu mēģina ieņemt sastrēgumā rindu pirms manis. Ar šādu manvru liekot man strauji bremzēt un aiz manis braucošiem. Labas izjūtas šādi citu veikti manevri neizraisa. Bet piebrauc tas daudz cietušais volvo priekšā lepni nobremzē un uz pēcpuses lepni vīd uzraksts Latviete! Nu kā Tu dusmosies vairs. Uzreiz tādas pozitīvas domas, varbūt meitēnam jāskrien pie friziera, manikīra vai plastiskā ķirurga, jo tā jau ne īpaši labi izskatās, bet tomēr tā ir Latviete. Vai fūre brauc kā pašai patīk , īpaši intensīvā satiksmē maina joslas, tā ka viena pati atrastos uz visa braucamā ceļa. Parauj reālu dusmu, bet tur par lamāties nav jēga, jo tas fūres vadonis jau neredz ka tu raidi viņam savu zināmo krievu valodas aizliegtās literatūras leksiku. Bet tad ieraugi uz aizmugures fūrei uzrakstu Latvietis. Uzreiz citas domas, varbūt čalis no citas pilsētas, meklē labāko pozīciju izbraukšanai no pilsētas, vai nevar atrast vajadzīgo adresi u.t.t. Īstajās vietās vajadzīgais uzraksts tomēr dod sava veida ziņojumu un efektu.

Vēl interesanti ir pilsētu uzraksti uz mašīnām. Brauc galvas pilsētā un redzi kādai mašīnai uzraksts piemēram Tukums. Noskaties un padomā, no laukiem cilvēks atbraucis. Bet tad paskaties uz savu , lepni maksas stāvvietā novietoto auto un izlasi uzrakstu Jelgava! Vai kā reiz kāds jau vairākās paaudzēs iedzimts rīdzinieks, ko varēja saprast pēc viņa izteiktā latgaliešu akcenta, mani nosauca par pāķi Rīgā,  kad nelaidu viņa semjorku pa priekšu kur viņam nevajadzētu vispār braukt, jo redzēja man uzrakstu Jelgava uz auto 😊. Pilsētu uzraksti norāda, ka cilvēki lepojas ar pilsētu, kurā dzīvo, vai dzimuši. Un tad vēl Latvju rakstu zīmes. Tā ir tāda preču pievienotā vērtība.

Nesen redzēju vienā hipsteru mākslas “galerijā”. Uz bleķa krūzītes, kuru parasti deva līdzi jauniesaucamajam padomju armijā, uzlīmē auseklīti un krūzīte uzreiz kļūst 15 eur vērta! Ar visu padomju laika kvalitātes zīmi apakšā. Kolosāli. Mēs varētu ar ķīniešiem vienoties, šie ražo kaut kādu figņu, ved pie mums, mēs uzsitam apakšā auseklīti, kā aizsardzības simbolu pret saplīšanu, vai ļaunu aci un lūk made in Latvia! Ar senajām latvju zīmēm mēs varēsim atjaunot ražošanu. Lielu pienesumu šajā ekonomikas jomā jau devusi FB lapa koka sūdiņi ar latvju zīmēm. Tur spilgti parādās, kā izmainās koka sūdiņš ja viņam uzzīmē piemēram zalkti. Vērtība sūdiņam ceļas neizmērojami. Tikai izmantojot bremzējošo cenu noteikšanas metodi iespējams noteikt vērtību šādai lietai.

Bremzējošā cenu metode ir šāda. Saraksta uz papīra pēc kārtas ciparus no 1 līdz 1000. tad kolēģim aizsien acis un viņš ar zīmuli velk gar sarakstītiem cipariem. Otrs kolēģis neskatoties pēc kāda laika saka stop. Pie kāda cipara zīmulis apstājies tāda cena koka sūdiņam. Šādu metodi cenu noteikšanā manuprāt izmanto visi  amatnieki, kuri ražošanā izmanto latvju senās rakstu zīmes. Citās valstīs cenas aprēķina savādāk, bet pie mums izskatās, ka šādi.

Cik daudz naudas mēs varam izcelt no senatnes. Pārdodot senās zīmes, dižgaru rokrakstu, tautas tērpus un ko tik vēl. Bet vajadzētu jau tā kā sākt skatīties arī uz priekšu.

Be the first to comment

Leave a Reply